SHARE

Každá spoločenská udalosť, takisto aj svadba má uznávané a vhodné pravidlá správania, a tieto pravidlá nazývame etiketou. Predstavíme Vám pár základných pravidiel chovania sa tak, aby Ste vedeli, čo sa od Vás očakáva, a vyhli sa tak prípadnému faux pas.

Svadobná pozvánka

Každý hosť by mal obdržať písomné pozvanie na Vašu svadbu alebo svadobnú hostinu. Čo sa týka výberu svadobných hostí, pozvite skutočne len tých, ktorých na svojej svadbe chcete mať. Svadobné oznámenie posielajte najneskôr šesť týždňov pred svadbou. Podľa svadobnej etikety je nereagovať na pozvánku neslušné. Pozvaní majú dať vedieť snúbencom, či sa vo svadobný deň dostavia na obrad či hostinu. K pozvánke by mala byť pripojená poznámka, či môžete vziať so sebou aj deti alebo Ste pozvaní iba Vy s partnerom ako hostia.

Vhodný odev na svadbu

Svadobčania by mali vedieť, či idú na svadbu väčšiu či menšiu a podľa toho sa aj náležite obliecť. Bežný svadobčan by mal byť oblečený v tmavom obleku a svetlej košeli. Samozrejmosťou je kravata, opasok, topánky s čiernymi ponožkami. Dámy si na väčšiu svadbu môžu zvoliť dlhé slávnostné šaty, pre menšiu svadbu skôr kostýmček či decentné kratšie šaty.

Svadobné dary

Svadobná etiketa velí nenosiť svadobné dary priamo na svadbu, ale ich priniesť aspoň deň pred svadbou na jednotné miesto,  ktoré určia snúbenci. Svoju dôležitosť má slávnostné zabalenie daru a osobné prianie pripojené k nemu.

Slávnostný prípitok

Začína ním svadobná hostina a mal by ho predniesť svedok alebo otec nevesty či ženícha. Pozornosť sa získava ľahkým zaťukaním nožom o pohár. Príhovor by nemal byť moc zdĺhavý skôr kratší a výsnižný.

Svadobný tanec

Prvý tanec patrí novomanželom. Potom by si novomanželia mali zatancovať s rodičmi a so svokrovcami. Neskôr sa môžu pridať aj ostatní svadobný hostia. Každý by mal vedieť ovládať aspoň základné tanečné kroky.

SHARE
Previous articleVášnivá červená
Next articleAko elegantne ozdobiť svadobné auto
Absolventka Prešovskej univerzity v Prešove. Aktívne prispieva svojimi článkami na internetové fóra a niektoré jej príspevky boli publikované aj v časopisoch. Zaujíma sa o literatúru a poéziu, má rada výtvarné umenie a z osobností ju najviac oslovil filozof John Locke.